Gatavošanās Skills Latvia 2021 ,,Smago spēkratu kategorijā

Katru gadu Latvijā dažādās specialitātēs tiek rīkoti konkursi Skill Latvija, kuros dalību ņem arī Aizkraukles Profesionālā vidusskola. Konkursi tiek rīkoti vairākās specialitātēs, un viena no šādām specialitātēm ir ,, Smago spēkratu mehāniķi ”. Salīdzinājumā ar automehāniķiem, kuri darbojas pārsvarā vieglo automašīnu segmentā, Smago spēkratu mehāniķiem ir jāpārzina iespaidīgs klāsts no daudzveidīgās traktortehnikas grupas pārstāvjiem. Pārstāvēta tiek lauksaimniecības tehnika un tās daudzveidīgais klāsts, gan celtniecības un ceļu būves, gan arī meža tehnikas traktori. Smago spēkratu konkursā sacenšas pārstāvji no dažādām skolām no visas Latvijas. Piedalās meža tehnikumi, kuri specializējas uz meža tehnikas operatoru apmācībām, piedalās ceļu būves skolas ar ļoti senām skolu tradīcijām, kuri parasti arī sastāda vislielāko konkurenci citām skolām. Piedalās arī tehnikumi ar ļoti augstu apmācības līmeni un labi aprīkotu tehnisko bāzi. Līdz ar to, lai šādos konkursos iegūtu kādu no godalgotām vietām, ir jāiegulda krietns darbs un ievērojamas pūles, kā konkursantiem, kuri piedalās un demonstrē savas prasmes, tā arī skolu pedagogiem, kuri šos dalībniekus sagatavo un apmāca pirms konkursa.

Iepriekšējos gados, pirms konkursiem tika rīkotas nelielas apmācības konkursa dalībniekiem un skolotājiem, kuri sagatavo dalībniekus. Apmācības noritēja pēc iepriekš sastādīta plāna tieši pie nozaru speciālistiem viņu darbnīcās. Dalībnieki tika iepazīstināti ar virzienu, kurā tiek veidoti darba uzdevumi. Tā pat tika dota iespēja tuvāk apskatīt tehniku, kura tiks izvietota konkursa norises vietā un skolēniem tika dota iespēja paveikt kādu iepriekš sagatavotu darba uzdevumu, kurš ir līdzīgs tam, kādi tiks veidoti speciāli šim konkursam.

Visus iepriekšējos gadus konkursi notika klātienē. Pagājušajā mācību gadā konkursu atcēla, sakarā ar to, ka tieši tajā brīdī uznāca Covid 19., pirmais vilnis, un nebija iespējams tik īsā laikā pārorientēties un pārveidot konkursa gaitu savādāk.

Šogad konkurss ir sagatavots un noritēs visai neierastā veidā. Nozaru speciālisti ir nolēmuši konkursu dalīt divās kārtās. Pirmā notiks atlases kārta, kura norisināsies attālināti. Otrajā kārtā atlasīs trīs skolas, kuru pārstāvji būs uzrādījuši visaugstākos rezultātus pirmajā kārtā.

Aizkraukles Profesionālo skolu šogad pārstāvēs 3m grupas audzēknis Uldis Hārdijs Madlinskis. Uldim ir visaugstākās sekmes mācību priekšmetos savā grupā. Arī attieksme pret mācībām ir stabila un augstā līmenī. Uldis nopietni attiecas pret savu izvēlēto nākotnes profesiju un atliek cerēt, ka Uldis tiks galā arī ar šiem uzdevumiem. Kā jau minēju, konkurence ir visai augsta. Šajā vietā tiksies tikai paši labākie no visām skolām, kuras māca dažādu smago spēkratu programmas. Un Uldim motivācija ir nevis tikai piedalīties, bet piedalīties, lai tiktu finālā. Šobrīd notiek aktīva gatavošanās konkursam. Nav zināms, kādi varētu būt konkursa uzdevumu jautājumi, līdz ar to tiek caurskatīti visi iespējamie varianti. Praktiski visas tās tēmas, kuras skar uzbūvi, tehniskās apkopes, elektroiekārtas, hidrauliku, darba mezglus un citas specifiskas lietas. Protams, ka nedrīkst aizmirst, par darba drošības jautājumiem, kuri arī tiks iekļauti konkursa uzdevumos.

Konkursam palīdz sagatavoties abi skolotāji, kuri pasniedz priekšmetus smago spēkratu programmās. Tie ir, Ainārs Mežaraups un praktisko darbu skolotājs Maigurs Jurkjāns.

Gatavošanās konkursam un darbs ar uzdevumiem pārsvarā norit attālināti, bet ir lietas, kuras nevar pienācīgi labi izskaidrot attālināti, tādēļ daļa nodarbības tiek organizētas klātienē skolā, smago spēkratu darbnīcā un teorijas nodarbības klasē. Pirms katras nodarbības klase tiek sagatavota, dezinficētas galdu virsmas, vēdināta telpa, un lietotas sejas maskas, kā arī tiek ievērota noteiktā 2 metru distance starp skolotāju un skolnieku.

Šis nav viegls laiks. Nav aiz kalniem vairs arī konkursa noliktais datums, kurš tiek plānots 19.03.2021. Atliek tik novēlēt veiksmi un apņēmību Uldim Hārdijam Madlinskim, un izturību abiem skolotājiem. Turēsim īkšķus par Uldi!

Skolotājs Maigurs Jurkjāns